Om Decibel

Du er her: Forside / Om Decibel / Hvem er vi

Hvem er vi

Decibel – landsforeningen for børn og unge med høretab ledes af en frivillig bestyrelse. Det daglige arbejde i foreningen foregår i Decibel Villaen i Hellerup, hvor sekretariatet og videnscenteret sidder.

 

 

Sekretariatet

Sekretariatets medarbejdere sørger for, at foreningens aktiviteter planlægges og udføres, og at der er penge til dem. Derudover arbejdes der politisk for at sikre de bedste vilkår for børn og unge med høretab.

Sekretariatet kan kontaktes mandag-torsdag fra kl. 9-15 på telefon 23 90 23 16. Er vi ikke ved telefonen, så læg en besked, og vi ringer tilbage hurtigst muligt.

Sara Maria Cordtz

Sekretariatsleder

E-mail sara@decibel.dk

Telefon 23 90 23 16

Palle Gammelgaard

Fundraiser

E-mail palle@decibel.dk

Lone Jantzen

Kommunikationsmedarbejder, Cand.mag. i audiologopædi og fagjournalist

E-mail lonejantzen@decibel.dk

Telefon 25 77 98 24

Ninna Lykke

Regnskabsansvarlig

E-mail ninna@decibel.dk

Telefon 21 92 92 19

Forskningsenheden

Decibels videnscenter arbejder med implementeringen af det treårige AVT-forløb og projektet IHEAR - I skole med høretab

Lone Percy-Smith

Forskningsleder, PhD audiologopæd

E-mail lone@decibel.dk

Telefon 23 23 07 02

Jane Lignel Josvassen

Audiologopæd, cand.mag. LSLS, cert. AVT

E-mail jane@decibel.dk

Telefon 22 36 38 16

Maria Hallstrøm

Analysemedarbejder. Cand.scient. san.publ.

E-mail mariaha@decibel.dk

Telefon 23 95 33 61

Signe Wischmann

Forskningsmedarbejder. Cand.mag. i audiologopædi

E-mail signe@decibel.dk

Telefon 61 46 01 74

Nille Elise Kepp

Ph.D. studerende. Cand.mag. i audiologopædi

E-mail blm127@alumni.ku.dk

Telefon 40 18 00 29

Ingibjörg Sigtryggsdóttir

Servicedesigner. Cand.scient. i Service Systems Design

E-mail redaktion@decibel.dk

Telefon 28 18 51 33

Hanne Trebbien Daugaard

Projektkonsulent, ph.d., cand. mag. audiologopædi

E-mail hanne@decibel.dk

Tenna Lindbjerg Tønning

Pt. på orlov. Forskningsmedarbejder. Cand.mag. i audiologopædi

Bestyrelsen

Decibel er styret af en bestyrelse, som består af 8 medlemmer, heraf to unge-medlemmer - og en bestyrelsessuppleant og en revisorsuppleant. Alle 8 deltager dog i det løbende bestyrelsesarbejde. Bestyrelsen skal så vidt muligt afspejle den samlede medlemsskare.

Stella Dyrberg

Formand

E-mail formand@decibel.dk

Birgitte Koch Jørgensen

Næstformand

E-mail birgitte@decibel.dk

Camilla Vang Arffmann

Kasserer

E-mail camilla@decibel.dk

Maria Brogaard

Bestyrelsesmedlem

E-mail maria@decibel.dk

Tanja Antkowiak Degenkolw

Suppleant

E-mail tanjad@decibel.dk

Andrijana Brinch

Revisor-suppleant

E-mail andrijana@decibel.dk

Terkel Rimmer Hansen

Bestyrelsesmedlem

E-mail terkel@decibel.dk

Lennart Grantland

Bestyrelsesmedlem

E-mail lennart@decibel.dk

Sofie Bloch Nielsen

Ungemedlem

Vakant

Ungemedlem