Om Decibel

Du er her: Forside / Om Decibel / Hvem er vi

Hvem er vi

Det daglige arbejde i foreningen foregår i Decibel Villaen i Hellerup, hvor sekretariatet og forskningsenheden sidder.

 

Sekretariatet

Sekretariatets medarbejdere sørger for, at foreningens aktiviteter planlægges og udføres, og at der er er penge til dem. Derudover arbejdes der politisk for at sikre de bedste vilkår for børn og unge med høretab.

Sekretariatet kan kontaktes mandag-torsdag fra kl. 09.00-15.00 på telefon 30 23 38 13 eller 23 90 23 16.

Tanja Pihl Sandager

Sekretariatschef

E-mail tanja@decibel.dk

Telefon 30 23 38 13

Sara Maria Cordtz

Kommunikations- og kursusansvarlig

E-mail sara@decibel.dk

Telefon 23 90 23 16

Palle Gammelgaard

Fundraiser

E-mail palle@decibel.dk

Lone Jantzen

Audiologpæd, journalist på Decibels medlemsmagasin

E-mail redaktion@decibel.dk

Ninna Lykke

Regnskabsansvarlig

E-mail kasserer@decibel.dk

Telefon 21929219

Forskningsenheden

Forskningsenheden, der består af tre medarbejdere, har pt. fokus på Decibels AVT forskningsprojekt, der løber frem til 2017.

Lone Percy-Smith

Forskningsleder, PhD audiologopæd

E-mail lone@decibel.dk

Telefon 23 23 07 02

Jane Lignel Josvassen

Audiologopæd, cand.mag. LSLS, cert. AVT

E-mail jane@decibel.dk

Telefon 22 36 38 16

Tenna Lindbjerg Tønning

Audiologopæd, cand.mag. forskningsmedarbejder

E-mail kontor@decibel.dk

Telefon 61 46 01 74

Bestyrelsen

Decibel er styret af en bestyrelse, som består af 6 medlemmer - og en bestyrelsessuppleant og en revisorsuppleant. Alle 8 deltager dog i det løbende bestyrelsesarbejde. Bestyrelsen skal så vidt muligt afspejle den samlede medlemsskare.

Yaacov Kigiel-Slor

Formand

E-mail formand@decibel.dk

Telefon 52 52 41 91

Tanja Degenkolw

Bestyrelsesmedlem

E-mail tanjad@decibel.dk

Ninna Lykke

Kasserer

E-mail kasserer@decibel.dk

Ingibjørg Sigtryggsdóttir

Næstformand

E-mail ingibjorg@decibel.dk

Maria Brogaard

Bestyrelsesmedlem

E-mail maria@decibel.dk

Birgitte Koch Jørgensen

Bestyrelsesmedlem

E-mail birgitte@decibel.dk

Andrijana Brinch

Bestyrelsesmedlem

E-mail andrijana@decibel.dk

Stella Dyrberg Jessen

Bestyrelsesmedlem

E-mail stella@decibel.dk