Om Decibel

Du er her: Forside / Om Decibel / Hvem er vi

Hvem er vi

Decibel – landsforeningen for børn og unge med høretab ledes af en frivillig bestyrelse. Det daglige arbejde i foreningen foregår i Decibel Villaen i Hellerup, hvor sekretariatet og videnscenteret sidder.

 

 

Sekretariatet

Sekretariatets medarbejdere sørger for, at foreningens aktiviteter planlægges og udføres, og at der er er penge til dem. Derudover arbejdes der politisk for at sikre de bedste vilkår for børn og unge med høretab.

Sekretariatet kan kontaktes mandag-torsdag fra kl. 9-15 på telefon 23 90 23 16.

Sara Maria Cordtz

Sekretariatsleder

E-mail sara@decibel.dk

Telefon 23 90 23 16

Ingibjörg Sigtryggsdóttir

Kommunikationsmedarbejder

E-mail redaktion@decibel.dk

Telefon 28 18 51 33

Palle Gammelgaard

Fundraiser

E-mail palle@decibel.dk

Lone Jantzen

Pt. på barselsorlov. Journalist på Decibels medlemsmagasin. Cand.mag. i audiologopædi

Ninna Lykke

Regnskabsansvarlig

E-mail kasserer@decibel.dk

Telefon 21 92 92 19

Mathilde Lumbye Orry

Musikunderviser. Cand.mag. i audiologopædi

E-mail mathildelynn@gmail.com

Telefon 22 62 43 24

Videnscenter

Decibels videnscenter arbejder med implementeringen af det treårige AVT-forløb og projektet IHEAR - I skole med høretab

Tanja Pihl Sandager

Leder af videnscenteret

E-mail tanja@decibel.dk

Telefon 30 23 38 13

Lone Percy-Smith

Forskningsleder, PhD audiologopæd

E-mail lone@decibel.dk

Telefon 23 23 07 02

Jane Lignel Josvassen

Audiologopæd, cand.mag. LSLS, cert. AVT

E-mail jane@decibel.dk

Telefon 22 36 38 16

Maria Hallstrøm

Dokumentationsmedarbejder. Cand.scient. san.publ.

E-mail mariaha@decibel.dk

Telefon 23 95 33 61

Signe Wischmann

Forskningsmedarbejder. Cand.mag. i audiologopædi

E-mail kontor@decibel.dk

Nille Elise Kepp

Ph.D. Studerende. Cand.mag. i audiologopædi

E-mail blm127@alumni.ku.dk

Telefon 40 18 00 29

Tenna Lindbjerg Tønning

Pt. på orlov. Forskningsmedarbejder. Cand.mag. i audiologopædi

Bestyrelsen

Decibel er styret af en bestyrelse, som består af 6 medlemmer - og en bestyrelsessuppleant og en revisorsuppleant. Alle 8 deltager dog i det løbende bestyrelsesarbejde. Bestyrelsen skal så vidt muligt afspejle den samlede medlemsskare.

Stella Dyrberg

Formand

E-mail stella@decibel.dk

Birgitte Koch Jørgensen

Næstformand

E-mail birgitte@decibel.dk

Ninna Lykke

Kasserer

E-mail kasserer@decibel.dk

Maria Brogaard

Bestyrelsesmedlem

E-mail maria@decibel.dk

Ingibjörg Sigtryggsdóttir

Bestyrelsesmedlem

E-mail ingibjorg@decibel.dk

Tanja Antkowiak Degenkolw

Bestyrelsesmedlem

E-mail tanjad@decibel.dk

Andrijana Brinch

Bestyrelsesmedlem

E-mail andrijana@decibel.dk