Om Decibel

Du er her: Forside / Om Decibel / Hvem er vi

Hvem er vi

Decibel – landsforeningen for børn og unge med høretab ledes af en frivillig bestyrelse. Det daglige arbejde i foreningen foregår i Decibel Villaen i Hellerup, hvor sekretariatet og videnscenteret sidder.

 

 

Sekretariatet

Sekretariatets medarbejdere sørger for, at foreningens aktiviteter planlægges og udføres, og at der er penge til dem. Derudover arbejdes der politisk for at sikre de bedste vilkår for børn og unge med høretab.

Sekretariatet kan kontaktes mandag-torsdag fra kl. 9-15 på telefon 23 90 23 16. Er vi ikke ved telefonen, så læg en besked, og vi ringer tilbage hurtigst muligt.

Stella Dyrberg-Jessen

Direktør

E-mail stella@decibel.dk

Telefon 28 68 74 58

Sara Maria Cordtz

Organisationskonsulent

E-mail sara@decibel.dk

Telefon 23 90 23 16

Lone Jantzen

Kommunikationsmedarbejder, Cand.mag. i audiologopædi og fagjournalist

E-mail lonejantzen@decibel.dk

Telefon 25 77 98 24

Ninna Lykke

Regnskabsansvarlig

E-mail ninna@decibel.dk

Telefon 21 92 92 19

Mette Dissing Sandahl

Kommunikationsmedarbejder

E-mail mette@decibel.dk

Telefon 27 28 83 30

Palle Gammelgaard

Fundraiser

E-mail palle@decibel.dk

Forskningsenheden

Decibels videnscenter arbejder med implementeringen af det treårige AVT-forløb og projektet IHEAR - I skole med høretab

Lone Percy-Smith

Forskningsleder. Ph.d. i audiologopædi

E-mail lone@decibel.dk

Telefon 23 23 07 02

Jane Lignel Josvassen

Audiologopæd, cand.mag. LSLS, cert. AVT

E-mail jane@decibel.dk

Telefon 22 36 38 16

Maria Hallstrøm

Analysemedarbejder. Cand.scient. san.publ.

E-mail mariaha@decibel.dk

Telefon 23 95 33 61

Signe Wischmann

Forskningsmedarbejder. Cand.mag. i audiologopædi

E-mail signe@decibel.dk

Telefon 61 46 01 74

Nille Elise Kepp

Ph.d.-studerende. Cand.mag. i audiologopædi.

E-mail blm127@alumni.ku.dk

Telefon 40 18 00 29

Ingibjörg Sigtryggsdóttir

Servicedesigner. Cand.scient. i Service Systems Design

E-mail redaktion@decibel.dk

Telefon 28 18 51 33

Christina Schiøth

Analysemedarbejder, Cand.scient. san.publ.

E-mail christina@decibel.dk

Telefon 50866896

Bestyrelsen

Decibel er styret af en bestyrelse, som består af otte medlemmer.

Camilla Vang Arffmann

Formand

E-mail formand@decibel.dk

Terkel Rimmer Hansen

Næstformand

E-mail terkelhansen@gmail.com

Rikke Birkedal

Kasserer

E-mail rikke@decibel.dk

Lennart Grantland

Bestyrelsesmedlem

E-mail lennart@decibel.dk

Marie Ryager Friisgaard

Bestyrelsesmedlem

E-mail marie@decibel.dk

Pernille Dyg Lerup

Bestyrelsesmedlem

E-mail pernille@decibel.dk

Maria Brogaard

Suppleant

E-mail maria@decibel.dk

Jesper Bundgaard

Suppleant

E-mail jesper@decibel.dk